Büyük Beden Alt Giyimin Vazgeçilmezi: Yüksek Bel ‘’Mom’’ Jeans

09 Nisan 2020
Büyük Beden Alt Giyimin Vazgeçilmezi: Yüksek Bel ‘’Mom’’ Jeans

Telaşlı sabahların kurtarıcısı, tatilde alınan kiloların kapatıcısı, üzerine ne giysek hem şık hem spor bir kombin yaratan, büyük beden alt giyimin olmazsa olmazlarından yüksek bel pantolon, iyi ki varsın!


Yüksek ihtimalle çoğumuzun hisleri bu yönde. Çünkü yüksek belli pantolonlar, özellikle büyük beden bayan giyimde korse işlevi görerek bel ve karın bölgemizi sarar ve vücudumuzun formunu daha da güzel gösterir. Bacak boyumuza eklediği artı 10 cm’den bahsetmemize gerek bile yok herhalde!

Sadece Büyük Beden Kadınların Değil, Herkesin Tercihi!

Gelin, son zamanlarda yeniden trend haline gelen, yüksel bel pantolonun evrimini birlikte inceleyelim.

Yüksek belli kot pantolonun hikayesi 1940’larda, tarlada ve fabrikalarda çalışırken sürekli eğilip kalkması gereken kadın işçilerin imdadına koştuğunda başlıyor. Biz modern zamanlarda yüksek bel pantolonu, her ne kadar vücudumuzun formunu vurguladığı için sevsek de, çıkışındaki asıl amaç kadın işçilerin tevazu ile çalışabilmelerine yardım etmek. 

Balık Etli Kadınların Bile Giyimde Tercihi Oldu

1950’lerde kot pantolonlar bütün sınıflar arasında popüler hale geldiğinde, yüksek belli kot pantolon da bütün kadınların gözdesi haline geliyor. Güzelliğiyle bütün dünyada ün kazanmış Marilyn Monroe’yu bile 1961’de çekilen ‘’The Misfits’’ isimli filminde üzerinde yüksek belli kot pantolon, kemer ve içine soktuğu gömleği ile görüyoruz. Yüksek bel pantolonun zamansızlığı ve en kolay kombinlenen parçalardan biri olduğu sadece buradan bile anlaşılıyor.

Peki Neden ‘’Mom’’ Jean Deniyor?

1980’lere geldiğimizde, yüksek belli kot pantolon modası dünyayı ele geçiriyor. Bütün moda akımlarında olduğu gibi, 1980’lerde insanların üzerinden çıkarmadıkları yüksek bel kot pantolonlar, 1990 ve 2000’li yıllara gelindiğinde artık demode olarak adlandırılmaya başlanıyor. Hatta bu tarzı sadece orta yaşlı Amerikan anneler tercih etmeye başladığından, genç ve modayı takip eden kadınlar, bu tarza ‘’mom jeans’’ lakabını takıyor.

Mom Jeans Dolapları Ele Geçirmiş Durumda

Çıkış noktası bir lakap olan mom jeans pantolon, nostaljik bir edayla yaklaşık on sene önce hayatımıza tekrar girdi.  Dolabımızın hayat kurtaran bu parçasının en az bir modeli özellikle hemen hemen hepimizin dolabında vardır. Çünkü yüksek bel pantolon, özellikle büyük beden kadın alt giyiminde hiç efor sarf etmeden şık görünebileceğimiz bir modeldir.


Yoğun bir sabahta eliniz yüksek belli pantolonunuza uzandığında, bu modelin nostaljik enerjisini günün kıyafetine katmak için halka küpeyi veya bir leopar desenli şalı kombininize ekleyebilirsiniz!

Paylaş :
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.